Naujienos

Meistriškumo dirbtuvės su Miha Golobu

08 12 2021


Akvariumas. Nuotr. aut. Urska Boljkovac

Scenos menų profesionalus, kuriančius lėlių teatre ar norinčius išbandyti šią paslaptingą, tarpdisciplinišką ir įvairiapusišką teatro rūšį, kviečiame į kūrybines dirbtuves su slovėnų teatro režisieriumi Miha Golobu. Dirbtuvės vyks 2022 m. sausio 17–22 d. Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre. Dirbtuvės vyks anglų kalba be vertimo. Dirbtuvės yra nemokamos, tačiau vietų skaičius labai ribotas, tad kviečiame paskubėti registruotis. Registracija vyks iki sausio 10 d. 10.00 val. Nuoroda registracijai: shorturl.at/bqvIZ

Kas yra lėlė? Kas galėtų būti lėlė? Medžio gabalėlis? Akmuo? Kavos puodelis? Kojinė? Kaip toli šis klausimas gali mus nuvesti? Kokius atsakymus rasime, leisdami jų ieškoti vaizduotei? Vanduo? Ugnis? Oras? Žemė? Ar galime animuoti vandenį? Ar vanduo gali tapti lėle? O kaip smėlis? Šviesa? Elektra? Laikas? Ar galime animuoti laiką?

Šiose dirbtuvėse slovėnų režisierius Miha Golobas kartu su dalyviais tyrinės materijos galimybes tapti lėle, būti animuojama. Ar lėlininkas gali suvaldyti materiją, paversdamas ją veikiančiu objektu? Ar materija gali pasakoti istoriją? Miha kėlė šiuos klausimus kurdamas spektaklius „Akvariumas“ (parodytas Tarptautiniame lėlių teatro festivalyje „Materia Magica“ 2019 m. Klaipėdoje), kuriame pasitelkė vandenį, bei „Smėlio dėžė“, neriančiame į klausimus apie smėlio prigimtį. 

Kūrybinių dirbtuvių metu mentorius dalinsis praktine patirtimi, kaip idėją išvystyti į savarankišką teatrinį kūrinį, su kokiomis problemomis susiduriama bandant suvaldyti ir spektaklio procesui pajungti pasirinktą materiją, ir kokios galimos išeitys bei techniniai sprendimai kuriant tokius spektaklius. Dirbtuvių metu bus skiriamas ypatingas dėmesys dramaturgijai – kaip atrasti materijoje slypinčią istoriją, kaip ją papasakoti, kokias naujas galimybes atveria šis procesas.

Kita kūrybinių dirbtuvių dalis bus skirta drauge ieškoti, kokios galėtų būti alternatyvios vaikų žaidimų ir patyrimų erdvės, kuriose būtų jautriai atsižvelgiama į vaikų psichologiją, jų pasaulio suvokimą formuojančius dėsnius, mąstymo ypatumus, emocinį intelektą, vaizduotę. Kaip kuriant spektaklį, pasakojant istoriją rasti raktą į vaiko pasaulį? Kaip keičiasi spektaklio dramaturgija keičiantis vaikų, kuriam jis bus skirtas, amžiui? Ar pusmetinukams spektaklis apskritai turi kokią nors prasmę? Kaip jis skiriasi nuo spektaklio vienerių ar dvejų metų vaikams? 

Šios dirbtuvės yra dalis naujai pradedamo meistriškumo dirbtuvių ciklo, skirto scenos menų profesionalams ir ne tik mokytis iš šiuolaikinio lėlių teatro kūrėjų iš Lietuvos ir užsienio, o taip pat ir kitų sričių menininkų, galinčių praturtinti lėlių teatrą naujais kūrybiniais impulsais, padėti plėsti lėlininkų bendruomenę, skatinti tarptautinį bendradarbiavimą. Dirbtuvės atviros įvairaus profilio menininkams, kuriantiems ar norintiems kurti lėlių teatrą, o taip pat plėsti savo žinias apie šią unikalią scenos meno rūšį.

Nuo 2022 m. kasmet planuojama surengti po trejas 5 dienų trukmės kūrybines dirbtuves, kurias ves mentoriai profesionalai iš Lietuvos ir užsienio šalių. Kitos dirbtuvės numatomos balandžio ir rugsėjo mėnesiais. Dirbtuves finansuoja ir Klaipėdos lėlių teatro veiklą palaiko Lietuvos kultūros taryba.